Kasacja i złomowanie pojazdów to nieuniknione etapy w życiu każdego samochodu. Niezależnie od tego, czy twój samochód uległ poważnej awarii, jest już zbyt stary, aby być bezpiecznym na drodze, czy po prostu chcesz pozbyć się go z innych powodów, musisz wiedzieć, jak to zrobić w sposób legalny i bezpieczny dla środowiska. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat kasacji i złomowania pojazdów.

Czym jest kasacja pojazdu?

Kasacja pojazdu polega na całkowitym wyrejestrowaniu go z ewidencji pojazdów oraz zniszczeniu w sposób bezpieczny dla środowiska. Jest to konieczne, ponieważ w przypadku niezarejestrowanych i niezniszczonych pojazdów ich właściciele wciąż ponoszą odpowiedzialność za nie, a także narażają się na wysokie kary finansowe.

Kiedy należy skasować samochód?

Zgodnie z przepisami prawa, samochód powinien być skasowany w przypadku, gdy:

  • został całkowicie zniszczony w wypadku lub pożarze,
  • jest już na tyle stary, że nie spełnia wymagań bezpieczeństwa,
  • jego naprawa jest niemożliwa lub zbyt kosztowna,
  • właściciel zdecyduje się na jego sprzedaż na złom.
  • Czym jest złomowanie pojazdu?

Złomowanie pojazdu to proces, w którym samochód jest rozbierany na części i materiały wtórne, takie jak metale i tworzywa sztuczne, są odzyskiwane i poddawane recyklingowi. Proces ten ma na celu minimalizowanie wpływu samochodów na środowisko oraz zwiększenie efektywności wykorzystania surowców.

Jak przeprowadzić legalne złomowanie pojazdu?

Aby przeprowadzić legalne złomowanie pojazdu, należy wybrać legalną stację demontażu pojazdów, która posiada odpowiednie pozwolenia i certyfikaty. Stacja ta będzie odpowiedzialna za kompleksowe wykonanie procesu złomowania pojazdu, włącznie z wyrejestrowaniem go z ewidencji pojazdów oraz wystawieniem zaświadczenia potwierdzającego jego złomowanie.